Sempozyum Hakkında

sempozyum-hakkinda

II. İstanbul Adaları Sempozyumu

Mitolojide şehirlerin kraliçesi olarak geçen İstanbul’un tarih boyunca tanımlanmasında başvurulan; şehirle özdeşleşmiş ve ayrı düşünülemeyen bazı parçaları vardır. Nitekim Haliç, Boğaz ve Adalar, İstanbul’dan ayrı düşünülemeyen, İstanbul denildiğinde akla gelen ve şehri karakterize eden parçalarıdır.
 

Doğu Roma’dan Osmanlı’ya uzanacak şekilde, Cin Adaları, Papaz Adaları, Keşiş Adaları ve Kızıl Adalar gibi isimler taşıyan Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Demokrasi ve Özgürlükler Adası (Yassıada), Sivriada, Kaşıkadası ve Tavşanadası’ndan oluşan İstanbul’un dokuz parçalık takımadasının kuşkusuz kendine özgü birçok yön ve özelliği bulunmaktadır.  İstanbul Adaları’nın bu özgün yönleri coğrafya, ekoloji, iklim, sismoloji, yeraltı bilimleri, deniz bilimleri, denizcilik, tarih, sanat ve daha birçok alanla ilişkili çok geniş bir yelpaze oluşturmaktadır.

İstanbul Adaları, son derece farklı ve nicelik açısından yoğun özellikleriyle doğal olarak periyodik aralıklarla bilimsel inceleme ve tartışmalara konu olmaktadır. Bu bağlamda İstanbul Adaları her yönüyle ilk kez bilimsel, organize ve toplu bir şekilde 3-6 Ekim 2013 tarihinde toplanan I. İstanbul Adaları Sempozyumu’nda masaya yatırılmıştır. Aynı amaç doğrultusunda yine Adalar Kültür Derneği tarafından II. İstanbul Adaları Sempozyumu 25-27 Eylül 2023 tarihinde Büyükada’da Anadolu Kulübü’nde düzenlenecektir.
 

İstanbul Adaları’nı her yön ve özelliğiyle mercek altına almayı ve tartışmayı amaçlayan sempozyumun yüz yüze gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Kayıt ve Doküman

Yazım Kuralları KATILIM FORMU

İletişim Bilgileri

Çınar Meydanı No. 86 Büyükada, İstanbul/Türkiye

info@adalarsempozyumu.org

Copyright © 2023 II. İstanbul Adaları Sempozyumu | Adalar Kültür Derneği | Tüm hakları saklıdır.